Ostatnie wpisy

Olej żywokostowy – remedium na dolegliwości

olej żywkostowy górski do wcierania

Żywokost to roślina, której dobroczynne działanie znane jest od wieków, a w medycynie ludowej okrzyknięto ją nawet mianem żywiciela kości. Jest on niezastąpiony przy bólach stawów, kręgosłupa, skręceniach czy odparzeniach. Odnajduje również swoje zastosowanie w kosmetyce. I to nie koniec! W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, dlaczego warto posiadać produkty żywokostowe w domowej apteczce. Zapraszamy do lektury!

Wyjątkowe właściwości

Powiedzieliśmy, że żywokost został okrzyknięty żywicielem kości – nie bez powodu! Dzięki jego głównemu składnikowi, jakim jest alantoina, wytwarzana jest kostnina, czyli tkanka potrzebna do regeneracji złamanych kości. Alantoina również stymuluje produkcję komórek, a więc wspomaga gojenie się ran oraz łagodzi stany zapalne. Spektrum działania żywokostu, a właściwie jego korzenia, bo ta część rośliny posiada lecznicze właściwości, jest jednak dużo szersze. Może on także wspomóc regenerację tkanek w odmrożeniach, odparzeniach oraz oparzeniach, a także pomóc przy wszelkich dolegliwościach układu kostno-szkieletowego. Produkty z tego surowca sprawdzą się najlepiej przy:

  • bólach kręgosłupa,
  • nerwobólach,
  • zapaleniu ścięgien,
  • rwie kulszowej,
  • reumatoidalnym zapaleniu stawów,
  • złamaniach i pęknięciach kości,
  • urazach, takich jak: obrzęki, stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, siniaki czy nadwyrężenia.

Oprócz szerokiego zastosowania w wielu schorzeniach, żywokost może pomagać także:

  • w leczeniu trądziku,
  • w leczeniu wysypki oraz ugryzień owadów,
  • w redukcji zmarszczek,
  • w redukcji cellulitu.

olej żywokostowy

Jak stosować?

Stosowanie mydeł naturalnych wiąże się z mniejszym ryzykiem występowania alergii i podrażnień niż Jakiś czas temu zaprzestano stosowania wewnętrznego żywokostu, gdyż przeprowadzono badania, które wykazały obecność alkaloidów pirolizydynowych, które mogą uszkodzić wątrobę. Obecnie można dostać olejek z żywokostu, maści, kremy, okłady oraz pasty z dodatkiem tej rośliny. Olej z żywokostu wmasowany w skórę silnie rozgrzewa, pobudza mikrokrążenie oraz uśmierza ból. Należy pozostawić go do wchłonięcia i używać do 2-3 razy dziennie. Trzeba jednak zawsze pamiętać, aby nie stosować go na otwarte rany.

Żywokost jest rośliną, którą można również dostrzec w wielu przydomowych ogrodach, a produkty na jego bazie to niezastąpione środki, które swoje zastosowanie mogą znaleźć w każdym domu. Maści z wyciągiem z tej rośliny z powodzeniem uśmierzą ból, a olej sprawdzi się do zabiegów kosmetycznych. Preparaty żywokostowe są też dostępne w atrakcyjnych cenach, więc może zamiast stosować kolejny chemiczny lek z apteki, warto najpierw sprawdzić ten naturalny?

W kategorii: Aktualności

Skomentuj